Chow chow – jakie mają usposobienie?
Hodowcy mówią o chow chow, że są to koty urodzone w skórze psa – ponieważ rasa ta jest bardzo skryta, niezależna i rzadko okazuje uczucia. Przywiązuje się do jednego właściciela i dopiero po czasie jest w stanie pokazać mu, że jest do niego przywiązany. Z pewnością na szacunek i uznanie chow chow trzeba sobie zasłużyć. Jeżeli zbyt ostro lub niesprawiedliwie go potraktujemy, zapamięta doznaną krzywdę na długo a może nawet na zawsze. Psy rasy chow chow lubią samotność, spokój i ciszę. Nie przepadają za długimi zabawami, więc nie będą dobrym kompanem dla dzieci. Jeżeli nie będą one zbyt natarczywe, zaakceptuje je, ale nie jest skory do zabaw.
Chow chow – czy wychowanie psa tej rasy jest trudne?
Hodowcy i właściciele psów rasy chow chow, mówią o nich, że są to zwierzęta niesamowicie niezależne oraz uparte. Należą do trudnych do wychowania, dlatego nie nadają się dla osób, które nie mają doświadczenia w wychowywaniu psów. Chow chow nie poddaje się łatwo szkoleniu – podczas treningu należy wykazać się cierpliwością, stanowczością ale tez łagodnością, aby nie zniechęcić pupila. Psy tej rasy są inteligentne, ale nie będzie wykonywać komend od razu – będzie się zastanawiał, czy opłaca mu się być posłusznym. W szkoleniu chow chow najważniejsze jest zdobycie zaufania psa i nawiązanie z nim więzi. Pod żadnym pozorem nie należy się denerwować na zwierzę i okazywać jakichkolwiek zachowań agresywnych. Psy rasy chow chow powinny być socjalizowane od szczenięcia, dzięki temu będzie łatwiej je wyszkolić i ułożyć.
Chow chow – zalety i wady
Przed zakupem psa rasy chow chow warto zapoznać się z opiniami na jego temat. Osoby, które zajmują się opieką nad psami tej rasy, zwracają uwagę na wiele zalet i wad jakie posiadają. Przed decyzją o nowym członku rodziny należy przemyśleć, czy wady rasy nie będą stanowiły zbyt dużej przeszkody w naszym życiu.
Zalety psa rasy chow chow:
- Bardzo spostrzegawczy i bystry.
- Dobrze pilnuje domu, sprawdza się jako pies stróżujący.
- Jest wierny i oddany
- Nie potrzebuje dużo ruchu, jest leniuchem.
- Dobrze znosi samotność.
Wady psa rasy chow chow:
- Wymaga dużo pielęgnacji, ponieważ posiada bujną, wymagającą sierść.
- Mocno linieje w okresie jesienno-zimowym.
- Niektórzy przedstawiciele rasy nie lubią dzieci.
- Jest bardzo niezależny, uparty i dumny.
- Czasami ma skłonność do agresji.
Zobacz także:
- Tresura chow chow – jak wygląda?
- Chow chow a podobne rasy – które psy są podobne do chow chow?
- Chow chow – cena. Ile kosztuje pies rasy chow chow?
- Chow chow bez rodowodu – czy warto?
- Chow chow a alergia – czy sierść chow chow uczula?