Sen u psów – inny niż u ludzi
Sen u psów zasadniczo różni się od snu ludzkiego. Zwierzęta te potrzebują znacznie dłuższego czasu na regenerację swojego organizmu. Zasadniczo, pies powinien przesypiać dwanaście godzin. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że psy przesypiają praktycznie połowę swojego życia.
Jednakże długość snu u psów uzależniona jest od wielu innych czynników. Jakie elementy wpływają na ten stan rzeczy.
Czy rasa ma znaczenie? Ile śpi chow chow?
Tak, rasa jest jednym z podstawowych czynników, które decydują o tym, jak długo śpią psy. Ile śpi chow chow? Te pluszowe kule to urodzone śpiochy. Potrafią sypiać nawet do 18 godzin na dobę. Są one pod tym względem rekordzistami wśród psów.
Drugim decydującym czynnikiem, który wpływa na długość psiego snu jest niewątpliwie jego wiek. Z reguły szczenięta sypiają krócej od psów dorosłych, a zapotrzebowanie na sen rośnie wraz z wiekiem. Psi staruszkowie sypiają zazwyczaj około 14 godzin na dobę.
Psie choroby a długość snu
Na długość snu wpływ mogą również mieć choroby. Zbyt duża ospałość u czworonoga może być spowodowana np. niedoborami insuliny oraz różnymi bakteriami i wirusami. Ospałość może również wynikać z mało aktywnego trybu życia naszego czworonoga. Pamiętajmy, aby aktywizować nasze zwierzęta. Tylko skorzystają one na tym. W końcu, należy również wziąć pod uwagę, że psy odreagowują stres śpiąc. Oznacza to, że jeżeli np. właśnie ukończyliśmy przeprowadzkę bądź straciliśmy bliską nam osobę, pies również odczuje tę stratę i będzie ją przeżywał w charakterystyczny dla siebie sposób – czyli śpiąc.
Zobacz także:
- Chow chow długość życia – jak długo żyją chow chow?
- Ile żyją Chow chow?
- Chow chow a alergia – czy sierść chow chow uczula?
- Czy chow chow jest agresywny?
- Chow chow – cena. Ile kosztuje pies rasy chow chow?