Chow chow długowłosy – czym się wyróżnia?

Chow chow długowłosy to jedna z odmian dość nietypowej i mało znanej rasy psów w Polsce. Ci czworonożni, puszyści przyjaciele wywodzą się z Chin. Mają bardzo efektowny i charakterystyczny wygląd oraz mocno przywiązują się do właściciela. To właśnie między innymi dzięki swoim cechom, chow chow są warte uwagi. Właśnie dlatego poświęcimy im nieco więcej czasu.
chow chow długowłosy

Jaki jest chow chow długowłosy?

Na wstępie warto zauważyć, że wśród tytułowej rasy znajduje się również chow chow krótkowłosy. Niemniej jednak, z biegiem lat, stał się niezwykle rzadki. W związku z tym, najczęściej mamy do czynienia z jego długowłosą odmianą, której poświęcimy nieco więcej uwagi. Chow chow długowłosy charakteryzuje się bardzo gęstą, bujną sierścią, która już na pierwszy rzut oka daje nam skojarzenia z pluszem i miękkością. Przez taką charakterystykę pies wydaje się również znacznie potężniejszy, niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo, chow chow długowłosy może pochwalić się grzywą wokół szyi, która przypomina tą występującą u lwów.

Poza samym wyglądem tych czworonożnych pupilów, niezwykle ważny jest ich charakter. A ten, w przypadku chow chow, jest naprawdę wyjątkowy. Psy są uważane za bardzo indywidualne. Mają swoje zdanie i niezbyt dobrze znoszą jakiekolwiek podporządkowanie. Poza tym, chow chow długowłosy słynie z wielu prób narzucania swojej woli. W związku z tym jest trudny do zdominowania. Niemniej jednak, pośród wspomnianych cech charakteru, psy uważane są za bardzo spokojne, nie wpadające w pośpiech. Co więcej, ci futrzani przyjaciele są również bardzo inteligentni. Dzięki temu są w stanie wiele się nauczyć i stać się bardziej otwarte. Ze względu na swoją charakterystykę, dobrze sprawdzają się w roli opiekunów. 

Cechy charakterystyczne chow chow 

Chow chow długowłosy bardzo mocno koncentruje się na swoim właścicielu. Decydujące jest to, że pies z reguły wybiera tylko jedną osobę, której poświęca całą swoją uwagę i lojalność. Zwierzę buduje z właścicielem swego rodzaju intymną więź. Z drugiej strony należy zauważyć, że w związku z tym, opiekun musi intensywnie dbać o czworonożnego przyjaciela i niemal całkowicie przejąć wychowanie go. Wobec innych osób chow chow długowłosy jest zazwyczaj zdystansowany, a czasami nawet przyjmuje lekceważącą postawę. Wspomniane zachowanie może być problematyczne, w szczególności wówczas, gdy pies będzie obracać się w rodzinnym gronie. Nasz pupil może np. nie do końca słuchać komend wydawanych przez innych domowników. Co więcej, psy bywają zazdrosne i mogą czuć się zaniedbane, zwłaszcza wtedy, gdy nie poświęca się im wystarczająco uwagi. W związku z dość trudnym charakterem są polecane tym, którzy mają już doświadczenie z psami.

Zobacz też:  Chow chow lew - wygląd, pielęgnacja i historia

Dla kogo chow chow długowłosy?

Wspomnieliśmy dotychczas, że chow chow długowłosy jest wymagającym psem, który nie nadaje się dla każdego. Przede wszystkim nie będzie to dobra opcja dla dużych rodzin. Poza tym, tytułowe zwierzęta są bardzo poważne. Nie przepadają za wszelkiego rodzaju szaleństwami. Zazwyczaj nie sprawdzą się podczas zabaw z dziećmi, ponieważ po prostu nie są do tego stworzone. Wychowując chow chow należy również pamiętać o długich spacerach. Psy lubią dużo węszyć i często w ten sposób przedłużają czas na zewnątrz. Wynika z tego, że osoby niecierpliwe powinny skierować wzrok w stronę innej rasy. Poza tym, należy dać im przestrzeń i pozwolić na spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Pozostawiając je jednak samym sobie warto mieć na uwadze, że co jakiś czas chow chow lubią podchwycić zapach potencjalnej zdobyczy i podążać za nią.

Podsumowując, należy zauważyć, że wychowanie tych psów jest w dużej mierze oparte na więzi pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem. Bliska relacja oparta na zaufaniu jest kluczem do sukcesu. Dobrze wychowany chow chow długowłosy będzie wyjątkowym przyjacielem człowieka.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też