Chow Chow krótkowłosy- charakterystyka, hodowla i usposobienie

Chow chow jest niezależnym, spokojnym i nieco upartym osobnikiem z historią liczącą 3000 lat. Rasa posiada dwie odmiany: o długiej lub krótkiej sierści. W tym artykule poznasz bliżej tą mniej popularną w Polsce odmianę, jaką jest chow chow krótkowłosy.
chow chow krótkowłosy

Chow chow krótkowłosy- pierwotna rasa

Długą historię tych psów potwierdzają ich chińskie wizerunki, widniejące na płaskorzeźbach sięgające 3000 lat.

W istocie sama rasa nie powstała w Chinach, ponieważ przodkowie psów pochodzili z Tybetu i Mongolii. Chow chow był wykorzystywany jako pies pociągowy i do pilnowania stada oraz jako pies myśliwski. Stróżował też u bram świątyń, bo wierzono, iż potrafi swoim szczekaniem odpędzić złe moce znajdujące się w klasztorach.

Chow chowy na zachód przybyły późno, bo na przełomie XVIII i XIX. Około 1860 roku zaczęto hodować tą rasę w Europie, a pierwszy pies krótkowłosej odmiany został importowany z Chin w 1890 roku.

Chow chow krótkowłosy- charakterystyka

Wygląd

Chow chow krótkowłosy to średniej wielkości pies o kwadratowej- kompaktowej budowie. Należy do grupy szpiców.

Proporcjonalnie zbudowany i umięśniony. Ogon zakręcony nad krótkim grzbietem. Chód charakterystyczny nieco sztywny, łapy przednie i tylne okrągłe i małe. Głowa płaska i szeroka o zaokrąglonych, małych i sztywnych uszach. Oczy ciemne i owalne, średniej wielkości. W przypadku umaszczenia cynamonowego i niebieskawego mogą mieć jasny kolor oczu.

Informacje

 • FCI: Grupa V- szpice, sekcja 5- szpice azjatyckie
 • Długość życia od 9 do 12 lat.
 • Pies  47-56 cm. Waga: 25-32 kg.
 • Suka 46-51 cm. Waga: 20-26 kg. 

Umaszczenie, tylko i wyłącznie jednolite:

 • rude
 • czarne
 • kremowe
 • popielate
 • cynamonowe
 • niebieskawe
 • białe

Sierść psa jest oczywiście krótka, prosta, bardzo gęsta, dwuwarstwowa, i odstająca. Długość sierści nie przekracza 4 cm. Chow chow długowłosy i krótkowłosy ma takie samo usposobienie, ale pielęgnacja chow chowa krótkowłosego jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu.

Usposobienie chow chowa krótkowłosego

Charakter ma oryginalny, jak i wygląd. Łączy w sobie dwie natury.

Zobacz też:  Strzyżenie psa rasy chow chow — jak się za to zabrać?

Jest silnym, dumnym, pewnym siebie psem, ze skłonnością do dominacji. Jest bardzo niezależny i zdystansowany. Z drugiej strony jest przy tym bardzo zrównoważonym spokojnym i nieagresywnym osobnikiem. Jako pies do towarzystwa sprawdzi się, ale jako nienarzucający się towarzysz, będący raczej obok człowieka, i to w pełni mu wystarcza. W istocie nie jest zbyt emocjonalny, nie lubi okazywać uczuć, nie przepada nawet za głaskaniem, po prostu zwykle nie potrzebuje dotyku właściciela i domowników. To nie zmienia faktu, iż potrafi się z rodziną bardzo mocno wiązać i być lojalny.

Chow chow jest znakomitym stróżem, ma potrzebę chronienia swojej rodziny i domowników. Do obcych jest zdystansowany, jak przystało na wschodnią naturę. Szczeka niezwykle rzadko i to w przypadkach, kiedy naprawdę jest taka potrzeba. Wtedy nie należy ignorować ostrzeżenia.

W kontakcie z innymi psami zachowuje dystans, nie dąży do konfliktów i nie zaczepia. W obecności innych psów może chcieć ustalać hierarchię, dlatego powinien być w tych momentach pod obserwacją właściciela. Jest akceptujący dla psów które zna, lub z którymi się wychował.

W domu jest bardzo ciekawskim obserwatorem, lubi wiedzieć co robią domownicy. Towarzyszy przy różnych zajęciach dlatego można go wielu czynności nauczyć, o ile są zgodne z jego naturą.

Bez problemu zostaje sam w domu pod nieobecność ludzi, komfortowo czuje się w mieszkaniu. Regularnie wyprowadzany nie sprawia problemu z czystością. Nie lubi gorąca oraz deszczowej pogody, a na spacerze omijając wszelkie kałuże, szybko spieszy do domu. Uwielbia za to śnieg i zimny klimat.

Chow chow krótkowłosy- hodowla

Anglików uznaje się pierwszych, którzy zarejestrowali rasę i ustalili wzorzec, Holandia posiada najwięcej hodowli europie, natomiast pierwsze miejsce pod względem liczby hodowców zajmuje USA.

Zaznaczyć trzeba, że w jednym miocie tej rasy znajdują się szczenięta krótko i długowłose, z przewagą tych pierwszych. Jednak chow chowy krótkowłose są jeszcze w Polsce dość rzadko spotykane, choć ich popularność stale rośnie.

Zobacz też:  Chow chow biały — charakterystyka i zdjęcia

W Polsce cena tych psów waha się w granicach 4000 – 8000 zł, choć cena najlepszych szczeniąt może być znacznie wyższa.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też