Strzyżenie psa rasy chow chow — jak się za to zabrać?

Sierść twojego psiaka zaczyna matowieć? Na brzuchu zrobiły się kołtuny? A może nadchodzi lato i boisz się, że twój pies się przegrzeje? W tym artykule powiem ci, kiedy oraz jak ostrzyc psa rasy chow chow w zależności od konkretnych przypadków.
chow chow strzyżenie

Kiedy zdecydować się na strzyżenie chow chow?

Psy rasy chow chow należą do psów, których nie powinno się strzyc bez wyraźnych ku temu wskazań. Sierść tej rasy chroni ich w zimę przed zimnem, a latem przed przegrzaniem. Ważne jest, aby pamiętać o pielęgnacji futra chow chowa, bo może dojść nie tylko do kołtunienia się sierści, ale i do oparzeń oraz przegrzania się psa.

Jedynym powodem dla diametralnego strzyżenia tej rasy są wskazania medyczne lub kiedy sierść jest zbyt skołtuniona, aby ją rozczesać.

Co zrobić jeśli twój pies potrzebuje strzyżenia?

Jeśli uznałeś, że strzyżenie to jedyna opcja dla twojego pupila, najbezpieczniej będzie udać się do fryzjera dla psów. W porównaniu z ludzkimi włosami, psia sierść nie służy jedynie do aspektów wizualnych, ale przede wszystkim do ochrony zdrowia zwierzęcia. Poprzez nieumiejętne ścięcie naszego psa możemy doprowadzić do jego dyskomfortu lub nawet do powikłań zdrowotnych.

Jak ostrzyc chow chowa?

Zdecydowałeś się na strzyżenie chow chowa samodzielnie? W takim razie przeczytaj tych parę wskazówek, które pomogą ci w tej sytuacji.

Przede wszystkim, w każdej sytuacji, staraj się psa ostrzyc jak najdelikatniej używając nożyczek. Nożyczki, jakimi będziesz strzyc psa, powinny być ostre z zaokrągloną główką. Możesz wykorzystać do tej czynności również ludzkie nożyczki do włosów. 

Jeśli powodem strzyżenia jest zmatowiona i skołtuniona sierść, postaraj się odciąć jedynie tę część futra, która jest już nie do odratowania. Jeśli futro jest skołtunione, aż do skóry psa, możesz go delikatnie podgolić, uważając przy tym, aby nie pozostawiać łysych placków. Najlepiej będzie się trzymać nożyczek i jak najmniej inwazyjnie wykonać strzyżenie. Pamiętaj, że im więcej nienaruszonej sierści zostawisz, tym lepiej!

Zobacz też:  Chow chow husky - jak wygląda?

Jeśli jednak chcesz ostrzyc psa, bo jego futro jest w złej kondycji – spróbuj wyczesać i umyć czworonoga w szamponie dla psów odpowiedniej dla niego rasy. Jeśli to nie pomogło, możesz w ostateczności przystrzyc swojego pupila. Najlepszym sposobem na strzyżenie chow chow’a w takiej sytuacji jest użycie nożyczek z zaokrąglonym ostrzem przeznaczonych do strzyżenia psów lub ewentualnie ostrych nożyczek do włosów. Ścinając sierść postaraj się ruszać tylko końcówki futra!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też