Chow chow – hodowla psów rasowych. Jak wybrać odpowiednią?

Rasa chow chow przyciąga uwagę swoim oryginalnym, przyjaznym wyglądem. Jest to pies o bardzo odważnym charakterze, niezależne i wymagające cierpliwości. Rasa cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, ale ich hodowli jest stosunkowo mało. Jak wybrać odpowiednią hodowlę psów chow chow w Polsce?
chow chow hodowla

Chow chow – wzorzec

Jeżeli decydujemy się na psa z hodowli i chcemy chodzić z nim na wystawy, ważne, abyśmy zapoznali się ze wzorcem rasy. Chow chow z hodowli powinien być zgodny ze wzorcem, a jeśli tak nie jest, hodowca powinien ustalić mniejszą cenę za jego kupno. Chow chow pochodzi z Chin, a jego patronatem jest Wielka Brytania. Znajduje się w grupie 5 klasyfikacji FCI – szpice i psy ras pierwotnych oraz w sekcji 5 – szpice azjatyckie i rasy pokrewne. Wysokość psa wynosi 48-58 cm a suczki 46-51 cm. Chow chow jest aktywny, zwarty, harmonijny o lwim wyglądzie oraz posiada dumną postawę. Z temperamentu niezależny i wierny, dość powściągliwy w zachowaniu. 

Cechy anatomiczne:

  • Głowa – płaska czaszka, niezaznaczony stop,
  • Oczy – owalne, ciemne i średniej wielkości,
  • Uszy – są grube, małe, zaokrąglone na końcach i szeroko rozstawione. Powinny być skierowane do przodu, 
  • Szyja – mocna, średniej długości, osadzona na łopatkach,
  • Tułów – krótki grzbiet, głęboka klatka piersiowa, 
  • Kończyny – idealnie proste, tylnie umięśnione, staw skokowy kątowany,
  • Sierść – psy mogą posiadać krótki lub długi włos o pluszowym wyglądzie, grubej strukturze, bardzo miękki i wełnisty. Umaszczenie jakie występuje u chow chow to: czarny, rudy, niebieski, kremowy lub biały. Może być cieniowana, ale nie powinny występować plamy koloru. 

Chow chow – jaki powinien mieć charakter?

Chow chow to pies, który wybiera sobie jednego właściciela ale i tak pozostaje bardzo niezależnym zwierzęciem. Jest powściągliwy, podejrzany i ostrożny w stosunku do obcych. To typowy samotnik, który ceni sobie spokój i życie według schematu. Lubi się bawić i nawiązywać kontakt, ale robi to przede wszystkim z właścicielem, któremu ufa. 

Zobacz też:  Tresura chow chow - jak wygląda?

Chow chow – jak wybrać odpowiednią hodowlę?

Legalna hodowla chow chow jest możliwa wtedy, kiedy jest ona zarejestrowana w stowarzyszeniu. Najważniejszą organizacją jest Związek Kynologiczny w Polsce. Jeśli hodowla jest w nim zapisana, masz pewność, że jest ona na pewno legalna i spełnia określone dla związku wytyczne. Aby to sprawdzić, można udać się do związku osobiście, zadzwonić lub wysłać zapytanie przez internet. 

Hodowla chow chow która jest zarejestrowana w tym związku:

  • kieruje szczenięta oraz dorosłe psy na regularne badania weterynaryjne,
  • posiada niezbędne dokumenty potwierdzające rasę psa oraz jego wartość, 
  • spełnia wszystkie wymogi prawne prowadzenia hodowli chow chow. 

Chow chow – cena psa

Cena chow chow z hodowli jest uzależniona od renomy hodowli, jakości przodków, zdobytych tytułów przez rodziców szczenięcia ale także przeznaczenia – czy będzie to idealny pies, zgodny ze wzorcem kupowany do hodowli, czy pies do domu, który nie musi mieć cech championa. Cena szczeniaka chow chow wynosi ok. 2 do 4 tysięcy.Jeżeli znajdziemy psa, który posiada wady estetyczne (jest niezgodny z wzorcem) przy dobrych negocjacjach możemy go kupić za ok. 1500 zł. 

Chow chow – czy pies musi być zgodny ze wzorcem? 

Pies zakupiony w celu niehodowlanym, jest potocznie nazywany przez hodowców chow chow “na kolanka”. Taki chow chow będzie pełnowartościowym przedstawicielem rasy, który nie jest przeznaczony do dalszego rozmnażania – jest on jednak zgodny ze wzorcem. Psy, które nie posiadają cech wzorcowego nazywane są “peta”. Są to pieski z wadą – np. mają klapnięte uszy,  mimo że według wzorca powinny być one stojące. Takie psy są zdecydowanie tańsze, ale tak samo kochane i wartościowe jak te idealne względem estetyki rasy. Czasem nawet zdarza się, że psy peta mają bardziej uroczy wygląd, niż te dopuszczone do wystawiania i rozmnażania – jednak według zasad kynologii, taki pies nie może być w drzewie genealogicznym rasy. Cenę chow chow w hodowli możemy w takiej sytuacji negocjować między 1200 a 1600 zł. 

Zobacz też:  Tresura chow chow - jak wygląda?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *