Szczotka dla chow chow – wybierz najlepszą!

Szczotka dla chow chow… Jej wybór to wyzwanie. Czesanie psa rasy chow chow może stanowić nie lada problem, szczególnie dla początkujących właścicieli tej rasy. Pielęgnacja sierści nie musi być żmudnym obowiązkiem, a przyjemnością, przy której właściciel psa spędza czas ze swoim pupilem.
szczotka dla chow chow

Szczotka dla chow chow, ale najpierw dawka wiedzy na temat sierści 

W celu świadomej pielęgnacji sierści psa chow chow, należy wiedzieć, jaki typ sierści posiada pupil. Osobniki tej rasy występują w dwóch rodzajach owłosienia — długich oraz krótkich. Długa okrywa włosowa cechuje się dużym zagęszczeniem włosów, a także występują w niej włosy o różnej strukturze — włosy okrywowe są sztywne i szorstkie, za to podszerstek wełnisty i delikatny. Przy krótkim włosiu, sierść jest miękka i delikatna, jednak należy pamiętać, że nadal jest to sierść dwuwarstwowa — pierwszą warstwą jest podszerstek, a drugą delikatne, krótkie włosy okrywowe. Nie tworzy również charakterystycznej, lwiej grzywy

Szczotka dla chow chow – jak dzięki jej pomocy odpowiednio zadbać o sierść pupila? 

Właściciel psa rasy chow chow ma nie lada zadanie — dbanie regularnie o sierść swojego pupila. Należy ją szczotkować i wyczesywać martwe włosy z podszerstka co najmniej raz w tygodniu. Gdy zaniedba się szczotkowanie, zaburzona jest wentylacja i prawidłowe oddychanie skóry. Podszerstek może zacząć tworzyć trudny do wyczesania filc, który może doprowadzić do powstania stanów zapalnych skóry. Prawidłowo przeprowadzone czesanie sierści chow chowa zajmuje średnio godzinę tygodniowo. Pod warunkiem że właściciel pielęgnuje sierść systematycznie i nie dopuszcza do powstania ciężkich do rozczesania kołtunów. Przy młodych osobnikach sierść należy pielęgnować kilka razy w tygodniu, ponieważ w miarę wzrostu sierść coraz łatwiej zbija się w filc, a futro małych osobników jest delikatne i łatwo się plącze.

Do pielęgnacji sierści przydadzą się również inne akcesoria dla chow chow, a przed kąpielą warto zaopatrzyć się w specjalny szampon dla chow chow

Zobacz też:  Legowisko dla chow chow — które wybrać?

Szczotka dla chow chow — jak należy się przygotować do szczotkowania?

Podstawową szczotką, która powinna być na wyposażeniu każdego właściciela psa rasy chow chow jest twarda, włosiana szczotka o szczecinie tak długiej, by sięgała do skóry lub szczotka druciana o długich, gładko zakończonych szpilkach bez zabezpieczenia końców. Należy również zaopatrzyć się w grzebienie o różnym rozstawie zębów w celu rozczesania wszystkich potencjalnych kołtunów z włosów okrywowych. W przypadku, gdy podszerstek psa ma tendencje do tworzenia filcu, warto na wyposażeniu mieć zgrzebło z obrotowymi zębami, za którego pomocą można rozdzielić głębiej położone włosy, by nie zbijały się w zwartą masę. 

Szczotkowanie chow chowa — jak się do tego zabrać?

Na samym początku szczotkowania należy spryskać sierść pupila specjalną odżywką dla psów, która ułatwi rozczesywanie sierści oraz zapobiegnie jej elektryzacji, co zapobiega niszczeniu się sierści i łamania włosów. Najpierw szczotką z długim włosiem lub ząbkami rozczesać podszerstek, skupiając się najbardziej na sierści za uszami, na portkach oraz na kryzie. Gdy właściciel ma mało czasu na czesanie, na tych strefach należy się najbardziej skupić, bo to są miejsca, w których sierść filcuje się szybciej, niż na innych miejscach. Warto sierść rozczesywać, gdy pies leży, głównie z tego powodu, że sam proces może trwać bardzo długo. Układanie sierści należy wykonywać grzebieniami oraz już na stojąco, rozpoczynając od tych o najrzadszym rozstawie zębów, by przejść do tych gęstszych, powtarzając od nowa cały proces przeczesywania sierści. 

Szczotka dla chow chow wybrana… Co dalej? 

Po zakupie odpowiednich szczotek dla chow chow w celu pielęgnacji ich sierści, warto na zakupach rozejrzeć się za innymi akcesoriami dla psów tej rasy: Zobacz także:
Zobacz też:  Karma dla chow chow- jaką wybrać?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też