Chow chow kremowy — czym się wyróżnia?

Podczas wyboru psa, na pewno w oczy rzucają się rzadkie maści psiaków. Chow chow kremowy zdecydowanie się zalicza do niespotykanych maści psów tej rasy, przede wszystkim ze względu na to, że często psy tej maści są pozbawione możliwości uczestnictwa w wystawach. Kremowe chow chowy bardzo często posiadają brązowy nos, co dyskwalifikuje je z pokazów konkursowych. Czym charakteryzuje się kremowy chow chow?
chow chow kremowy

Chow chow kremowy — jak wygląda?

Kremowe chow chowy mają jasną okrywę włosową, której zewnętrzna warstwa różni się tonami kolorów. Mogą występować w sierści o barwie od kości słoniowej, skąd mogą się wydawać praktycznie białe aż do ciemniejszego koloru toffi. Chow chowy kremowe posiadają kremową okrywę od urodzenia, nie zmieniają się tak diametralnie, jak niektóre z innych odmian barwnych tej rasy, nie posiadają również ciemniejszej maski przy narodzinach. Ich oczy najczęściej się bardzo ciemne, jednak czasami mogą mieć bursztynowy odcień. 

Chow chow kremowy — genetyka. Co siedzi w genach kremowego chow chowa?

Chow chow kremowy — skąd pochodzi ta barwa? Z zapisanego we wszystkich komórkach organizmu psa kodu DNA, który posiada charakterystyczne geny dla tej odmiany barwnej chow chowów. Psy te nie są zdolne do wydzielania czarnego pigmentu, dlatego próżno w ich sierści szukać całych czarnych włosów. Nie posiadają jednak genu rozjaśniającego (ang. dilute), w przeciwieństwie do cynamonowych chow chowów. Te specjalne połączenie genów pozwala na uzyskanie koloru jasnego kremu, który waha się swoim odcieniem od ciemniejszych do jaśniejszych tonów. Jednak ze względu na brak czarnego pigmentu, psy o tym kolorze mogą mieć brązowy lub jaśniejszy nos, co sprawia, że są one wyeliminowane z wystaw ze względu na niezgodność ze wzorcem rasowym. Wymaga on, by psy rasy chow chow zawsze miały czarny nos.

Warto pamiętać, że kolor okrywy włosowej nie wpływa na charakter pupila. Charakter psa zależy od wielu czynników, takich jak charaktery rodziców, warunki utrzymania oraz wczesny etap wychowywania szczenięcia. 

Zobacz też:  Czy można strzyc chow-chow?

Chow chow kremowy — jak wygląda szczeniak? 

Chow chow kremowy po narodzinach najczęściej posiada podobny ton sierści jak na późniejszych etapach życia. Najczęściej szczenięta tej maści mają jasnobrązowe uszy i nogi. Brakuje im również charakterystycznej dla niektórych odmian barwnych ciemniejszej maski na pysku. Często posiadają również ciemniejszy nos, który daje nadzieję wielu hodowcom na wystawowego, kremowego chow chowa, jednak często podczas etapu dorastania często jaśnieje do brązu. Szczenięta o bardzo jasnoczerwonej okrywie są często klasyfikowane jako kremowe przez niedoświadczonych hodowców, jednak w rzeczywistości wyrastają na rude osobniki. 

Chcesz więcej?

Jeśli chcesz zapoznać się z innymi informacjami na temat barwnych odmian psów rasy chow chow, zapraszamy do lektury naszych innych artykułów: Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też