Chow chow biały — charakterystyka i zdjęcia

Chow chow biały jest ewenementem wśród hodowców tej rasy. Śnieżnobiała sierść chow chowa jest efektem działania recesywnych genów, które powodują brak produkowania pigmentu do skóry oraz sierści. Jednak swój piękny i niespotykany wygląd, chow chowy albinosy przypłaciły wieloma problemami zdrowotnymi. Przez ten fakt ich hodowla została zabroniona między innymi przez FCI, AKC, CKC, UKC i wiele innych stowarzyszeń hodowli psów. Czym charakteryzują się białe chow chowy?
chow chow biały

Chow chow biały — wygląd. Czym charakteryzuje się chow chow albinos?

Chow chow biały posiada śnieżnobiałą sierść pozbawioną pigmentu, spod której w miejscach mniej owłosionych (np. na pysku) prześwituje różowa skóra. Pozbawiona barwnika skóra jest widoczna również wewnątrz uszu oraz na nosie, przez co cały nos jest jasnego, pudrowego koloru. Cierpiące na bielactwo chow chowy posiadają również bardzo małe oczy w porównaniu do osobników z prawidłowo rozmieszczającym się po skórze pigmentem, czasami można spotkać białe chow chowy bez oczu. Białe chow chowy można łatwo pomylić z jasnokremowymi chow chowami, jednak cechami je różniące jest obecność u kremowego chow chowa brązowego nosa oraz obecność cieplejszych tonów w sierści. 

Chow chow biały — szczeniak. Jak wygląda albinotyczne młode chow chowów?

Chow chow biały szczeniak wygląda podobnie, jak jego dorosła wersja — posiada śnieżnobiałą sierść, przez którą prześwituje różowa skóra na początku ich życia. Posiadają również różową skórę na pysku, łapach oraz brzuchu. Ich cechami szczególnymi jest różowa skóra wewnątrz uszu oraz tego samego koloru nos, a także jasne oczy. Przez brak zgodności ze wzorcem rasowym, białe szczenię chow chow nie może brać udziału w wystawach i konkursach, hodowla albinotycznych chow chowów jest potępiana przez wiele organizacji zajmujących się hodowlą psów. 

Chow chow biały — problemy zdrowotne

Chow chowy albinosy cierpią na wiele problemów zdrowotnych, które znacząco oddziałują na ich zdrowie i samopoczucie. Są to między innymi: 

  • Głuchota — powodowana przez zwyrodnienie zakończeń nerwowych, spowodowane przez pozbawioną pigmentu skórę na przewodzie słuchowym
  • Ślepota — jest to powszechny stan wśród albinotycznych chow chowów. Specyficzne geny wpływają na pigment znajdujący się w oczach psów, co powoduje poważne zaburzenia widzenia lub nawet ślepotę. 
  • Wrażliwość na słońce — przez brak posiadania pigmentu w skórze, chow chow biały jest bardziej narażony na działanie promieni słonecznych. Pigment jest odpowiedzialny za ochronę przed promieniami UV, a przez jego nieobecność psy są bardziej wrażliwe na światło. Może się to przyczynić do powstawania oparzeń słonecznych, alergii lub nawet nowotworów skóry. 
  • Nowotwory skóry — jest to powszechny problem wśród białych chow chowów, nabywany przez nadmierną ekspozycję na słońce. Najbardziej powszechne nowotwory skóry występujące u psów albinosów to: czerniak złośliwy, rak płaskonabłonkowy i guzy komórek tucznych. 
  • Mikroftalmia — chow chow biały ma bardzo małe oczy, w ciężkich przypadkach dochodzi nawet do ich całkowitego braku. Stan ten nazywany jest anoftalmią. 
Zobacz też:  Chow chow lew - wygląd, pielęgnacja i historia

Chcesz więcej? 

Jeśli zainteresował Cię artykuł o białym chow chow, na pewno zainteresują Cię również inne teksty dostępne na naszej stronie: Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też