Chow chow rudy — czym się charakteryzuje?

Chow chow rudy z wyglądu najbardziej się kojarzy z lwem. Rude umaszczenie wraz z charakterystyczną dla psów tej rasy puchatą grzywą wokół szyi tworzy obraz istnego króla sawanny. Swój dostojny wygląd zawdzięczają wielu genom, które wpływają na ich wygląd. Jest to również jedna z najpopularniejszych maści chow chowów, które można spotkać podczas spaceru na ulicy oraz widoczne są u wielu hodowców. Czym charakteryzują się rude chow chowy?
chow chow rudy

Chow chow rudy — jak rozpoznać rudego chow chowa?

Chow chow rudy nie jest łatwy do jednoznacznej klasyfikacji. Odcień sierści psów waha się od koloru ciemnozłotego do barwy ciemnego mahoniu, przez co często mogą być mylone z kremowymi lub brązowymi chow chowami. Posiadają również najczęściej ciemne języki, czarne nosy oraz ciemnobrązowe oczy. Najbardziej pożądane osobniki posiadają białe włosy na ogonie, kufie, portkach oraz kryzie, co daje efekt cieniowania rudej sierści, na którą jest osobna kwalifikacja. Czasami pojawiają się jaśniejsze kolory sierści na spodzie ogona oraz tyle ud. Prawdziwie rude osobniki są mniej cenne pod względem hodowlanym, jednak nadal są mile widziane na wystawach oraz konkursach, podobnie jak osobniki cieniowane. Obecność białych włosków, tzw. cieni nie jest czynnikiem dyskwalifikującym. 

Chow chow rudy — genetyka. Jaki wpływ mają geny na wygląd chow chowa?

Cały wygląd rudego chow chowa zaczyna się na poziomie kodu genetycznego i produkowanego przez niego białek i enzymów. Chow chow rudy posiada w locus odpowiadającym za gen agouti (locus A) allele odpowiadające za tłumienie ciemnego pigmentu, drugim allelem w genie może być ten sam lub odpowiadający za recesywną czerń. Posiadają również recesywne allele w genie odpowiadającym za dominującą czerń (locus K, ang. black), w którym dominujące odpowiedniki sprawiają, że pies będzie mieć czarny włos. Chow chow rudy nie jest homozygotą recesywną pod względem genu rozjaśnienia (locus D, ang. dilution), inaczej sierść psa zostałaby rozjaśniona do koloru niebieskiego. 

Chow chow rudy — szczeniak. Jak wygląda mały rudy chow chow?

Chow chow rudy po urodzeniu jest najczęściej bardzo ciemny. Kiedy szczenię zostanie osuszone, widoczna jest najczęściej docelowa barwa dorosłego osobnika, sięgająca barwami od ciemnego mahoniu do złocistego. Niektóre szczenięta posiadają ciemną maskę wokół oczu, jednak ta zanika wraz z wejściem w okres dojrzewania przez pieska. Często kolor sierści młodego osobnika może nieznacznie różnić się od barwy dorosłego psa ze względu na obecność szczenięcego puszku, który może rozjaśniać bazowy kolor sierści. 

Zobacz też:  Chow chow długowłosy - czym się wyróżnia?

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli zainteresował Cię temat odmian barwnych chow chowów, polecamy zapoznanie się z naszymi innymi artykułami: Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też