Chow Chow niebieski – rzadki pies, który zachwyca.

Gdy spotkasz na ulicy psa Chow Chow niebieskiego, nie sposób przejść obojętnie. Większość z nas kojarzy dumnego psiego lwa o puchatej sierści i fioletowym języku. Wzbudza zainteresowanie i przemożną chęć przytulenia się do tego puszystego misia.
chow chow niebieski

Nie każdy jednak wie, że chow chowy mogą mieć też inne kolory umaszczenia, niż ten najbardziej popularny – cynamonowy. Na szczególną uwagę zasługuje najrzadszy – Chow Chow niebieski. Intrygujący kolor, który od wieków zachwyca kolejne pokolenia ludzi. Skąd wzięło się to wyjątkowe umaszczenie? Jak właściwie wygląda niebieski Chow Chow? I czy chodzi tylko o jego niebieski język?

Chow Chow niebieski – pies, który służył w świątyni

Najwcześniejsze pisemne dowody na istnienie niebieskiego Chow Chow pochodzą sprzed 3000 lat. Psy o tym umaszczeniu były uznawane przez starożytnych Chińczyków i Mongołów za najlepsze i najbardziej cenione ze wszystkich. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, były często hodowane w klasztorach. Mnisi wykorzystywali je do ochrony i pasterstwa, ale uważano je także za strażników świątynnych. Psy darzono wielką czcią, gdyż wierzono, że Chow Chow niebieski język zawdzięczają polizaniu skrawka nieba. Do tej pory niebieski język Chow Chow jest ich najbardziej charakterystyczną cechą.  W klasztorach bardzo dbano o zachowanie czystości rasy. Dopiero w  XVIII w. trafiły do Europy i początkowo były traktowane jak egzotyczne stworzenia – pokazywano je nawet w zoo i nazywano „dzikimi psami Chin”. Niestety rasa ta była hodowana nie tylko do pracy, ale również do spożycia jako przysmak.

Jak wygląda Chow Chow niebieski i czy ma niebieski język?

Jak wszystkie psy tej rasy, również chow chow niebieski szczyci się wyjątkowym, ciemnym językiem. Niektórzy uważają, że ten kolor przypomina bardziej fioletowy lub czarny. Rasa ta charakteryzuje się jednolitym umaszczeniem sierści, która jest gęsta, puszysta i dwuwarstwowa. Nie inaczej jest w wypadku Chow Chowa niebieskiego. Maść bywa cieniowana, jednak niedopuszczalne są jakiekolwiek łaty, czy plamy. Dzięki swojej wyjątkowej okrywie psy te w przeszłości były wykorzystywane do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych – w górzystych regionach Chin i Mongolii. Pilnowały stada, pomagały w polowaniach, używano ich także podczas najazdów wojennych.

Zobacz też:  Chow chow kolory - jakiego koloru są chow chow?

Podobnie jak w przypadku czarnych Chow Chowniebieskie Chow Chowy mogą mieć dwa kolory podszerstka – brązowy lub jasnoszary. Dopuszczalne jest by psy o tym umaszczeniu miały brązowy nos w odróżnieniu do innych, u których wymagany jest czarny kolor nosa. Oprócz stalowo-błękitnego, jakie jeszcze są Chow Chow? Kolory to:

Jeden ze słynnych wielbicieli rasy Chow Chow – dr. Abshagen tak opisał niezwykły niebieski kolor chow chowów, po wizycie w jednym z mało dostępnych klasztorów mongolskich, w jakich hodowano te psy: „były niebieskie – bardziej niebieski niż najlepsze niebieskie koty perskie. Myślę, że najbardziej zbliżony jest do niego kolor dzikiej gołębicy. Przez chwilę byłem przytłoczony tyloma pięknościami spotkanymi naraz”. Rzeczywiście musiało to być naprawdę ekscytujące spotkanie. Wyobraźmy sobie – chow chow niebieski język, niebieska sierść, łagodne i mądre oczy, a do tego zakręcony puszysty ogon!

Chow chow – kolory umaszczenia utrudniają wybór?

 Należy pamiętać, że niezależnie od koloru chow chowa, psy te wymagają codziennego wyczesywania ich grubej sierści i opieki psiego fryzjera.Warto najpierw dobrze przemyśleć wybór psa, kierując się przede wszystkim charakterystyką rasy. Natomiast kolory chow chow są kwestią drugorzędną. Chow Chowy są rasą wymagającą pod względem tresury oraz pielęgnacji. Jeśli chodzi o kolor umaszczenia, jest to sprawa bardzo indywidualna i zależy od preferencji przyszłego właściciela. Odpowiedzialna osoba zyska w niebieskim Chow Chow oddanego i wyjątkowego przyjaciela o niesamowitej historii.Zobacz także:
Zobacz też:  Chow chow panda - czym się wyróżnia?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też