Chow chow cynamonowy — czym się wyróżnia?

Cynamonowy jest niezwykle niezrozumianym i jednym z najtrudniejszych kolorów chow chowów do opisania. Chow chow cynamonowy często nie wygląda w rzeczywistości tak, jak na zdjęciach, ciężko również znaleźć odpowiednie ilustracje przedstawiające psa tej maści. Nie można również dać się zwieść pozorom — cynamonowe chow chowy nie przypominają w żaden sposób znanej przyprawy, osobniki o tym kolorze są beżowe.
chow chow cynamonowy

Chow chow cynamonowy — jak wygląda?

Cynamonowy chow chow cechuje się jasnobeżową sierścią, która wraz z wiekiem zmienia się na kolor szary lub nawet różowy. Przez podobieństwo do kremowych chow chowów, bardzo łatwo jest pomylić te dwa osobniki, jednak cynamonowe chow chowy wydają się bardziej matowe. Ich sierść może mieć różne tony, od praktycznie białych, po znacznie ciemniejsze, kolorem przypominające jaskrawą czerwień. Na pysku i stopach posiadają mieszankę jasnych i ciemnych włosów, co upodabnia ich nawet do niebieskich chow chowów. Warunkiem koniecznym jest posiadanie przez psy tej maści czarnego nosa. Za to podszerstek cynamonowych chow chowów może być praktycznie biały lub bardzo ciemnoszary, niezależnie od zewnętrznej okrywy. 

Chow chow cynamonowy — genetyka. Skąd takie ubarwienie? 

Wygląd każdego ssaka żyjącego na Ziemi uzależniony jest od jego genów. Większość właścicieli psów uważa, że za wygląd odpowiada tylko jeden gen warunkujący daną maść, jednak to jest dużo bardziej skomplikowane. Bazowy kolor jest warunkowany przez dwa geny: kodujące eumelaninę (odpowiadającą za czarny pigment) oraz feomelaninę (odcienie czerwieni i żółci). Na bazowy kolor sierści działają geny rozjaśniające (ang. dilute) – istnieją dwa najważniejsze, wpływające na odcień futra: niebieski (zmienia kolor bazowy na niebieski lub szary) oraz wątrobiany (zmieniający kolor w odcienie czekoladowe). Chow chow cynamonowy powstaje z połączenia genu kodującego feomelaninę oraz genu rozjaśnienia. Cynamony i błękity nie są tak powszechne w tej rasie, jak czerwone, czarne i kremowe, ponieważ są genetycznie recesywne w stosunku do tych kolorów.

Chow chow cynamonowy — jak wygląda szczenię? 

Cynamonowe szczenięta chow chow po urodzeniu mogą wyglądać bardzo podobnie do niebieskich chow chowów. Mogą się urodzić praktycznie srebrne w kolorze zbliżonym do koloru szarego piasku lub szare z różowym kolorem na policzkach i tylnej części przednich nóg. W ciągu kilku tygodni od narodzin szczenięta tracą swoją srebrzystą barwę na rzecz beżu, który zaczyna stopniowo pokrywać ich całe ciało. Często młode osobniki mają szarawe maski, które znikają po osiągnięciu dojrzałości. 

Zobacz też:  Czy chow chow gubi dużo sierści?

Ciekaw więcej?

Ciekaw więcej wiadomości o kolorach chow chowów? Zobacz również nasze inne teksty: Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też