Chow chow brązowy — czym się wyróżnia?

Na ulicach nawet większych miast próżno szukać prawdziwie brązowych chow chowów. Niektóre z psów tej rasy posiadają lśniącą, brązową sierść, jednak nie jest to spowodowane genetyką, a czynnikami środowiskowymi, które oddziałują na sierść chow chowów rudych, czekoladowych lub nawet czarnych. Również i szczenięta nie rodzą się z takim kolorem sierści, co jest niemożliwe z punktu genetycznego. W jaki sposób powstaje chow chow o czekoladowej sierści?
Chow chow brązowy

Chow chow brązowy — skąd pochodzi ta barwa?

Chow chow brązowy nie rodzi się z takim kolorem sierści. Kolor ten jest nadawany przede wszystkim przez słońce. Podczas późnej wiosny, lata oraz wczesnej jesieni, pies jest wystawiony na intensywne działanie promieni słonecznych, co skutkuje wypłowieniem intensywnie czarnego koloru. Czworonóg może wtedy posiadać w miejscach najbardziej wystawionych na słońce (np. na tułowiu, karku oraz głowie) sierść o kolorze ciemnej czekolady. Pomimo że brązowy kolor sierści u chow chowów jest uwarunkowany przede wszystkim czynnikami środowiskowymi, część maści może być błędnie uznana jako brązowy kolor. Są to takie maści, jak rudy o ciemniejszym kolorze pigmentu (przypominający kolor mahoniowy) oraz cynamonowe (mogą zostać uznane jako jasnobrązowe). 

Chow chow brązowy — jak wygląda? 

Chow chow brązowy — jego kolor szaty może różnić się w zależności od koloru, jaki pies ma bazowo. Chow chow o czarnym kolorze sierści, który został przez długi czas wystawiony na działanie promieni słonecznych, będzie mieć ciemny, czekoladowy kolor, który w miejscach mniej wystawionych na słońce będzie prześwitywać bazową, czarną barwą. W przypadku rudych chow chowów, ich kolor okrywy może być nawet o odcieniu mahoniowym na całym ciele. Po wystawieniu takiego psa na długie działanie intensywnych promieni słonecznych, jego kolor może się zmienić nawet do koloru pomarańczowego. Również i cynamonowe chow chowy w przypadku nieco ciemniejszych odcieni, mogą zostać uznane jako jasnobrązowe o chłodnym odcieniu sierści. 

Chow chow brązowy — jak wygląda szczeniak? 

Brązowe szczenięta chow chow niestety nie są możliwe do uzyskania w hodowli. Dzieje się tak z powodu braku genu odpowiadającego za czekoladowy odcień w puli genowej rasy. Szczenięta, które mogą wydawać się czekoladowe lub jasnobrązowe rodzą się jako czarne, rude lub cynamonowe osobniki, które mogą się co najwyżej różnić napigmentowaniem sierści ciemniejszymi barwnikami. Jednak każdy szczeniak chow chow czarny, który jest wystawiony na intensywne działanie słońca, może częściowo zmienić swój kolor sierści na czekoladowy. Jeśli jednak na ulicy spotka się psa w typie chow chowa z prawdziwie czekoladowym odcieniem sierści, najpewniej pies ten posiada geny innych ras, dzięki którym było możliwe uzyskanie takiego koloru. 

Zobacz też:  Czy można strzyc chow-chow?

Chcesz więcej?

Po większą dawkę wiedzy na temat kolorów chow chowów zapraszamy do naszych pozostałych artykułów o psach tej rasy: Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też