Chow chow czarny — charakterystyka i zdjęcia

Chow chow czarny jest jednym z popularniejszych wariantów kolorystycznych wśród hodowców psów tej rasy. Pomimo że czarny kojarzy się z naprawdę ciemnym kolorem sierści, tak kolor ten może być w jaśniejszym odcieniu lub wypłowiały od słońca. Daje to efekt barwny podobny do czekoladowego, jednak bardzo prawdopodobne, że popularne, czekoladowe chow chowy są w rzeczywistości… Czarne! Swoją popularność zawdzięcza zgodności ze wzorcem rasy, a co za tym idzie — ma możliwość uczestnictwa w wystawach.
Chow chow czarny

Chow chow czarny — wygląd. Jak rozpoznać czarnego chow chowa?

Czarne chow chowy posiadają czarną sierść, która może różnić się odcieniami w zależności od natężenia wydzielania czarnego barwnika do sierści, a także mogą one wypłowieć przez zbyt długie przebywanie na słońcu. Wtedy przyjmują kolor podobny do czekoladowego lub ciemnego brązu. Często mówi się, że czarny chow chow jest wtedy zardzewiały. Psy tej rasy oraz tej maści czarny nos i ciemne, brązowe oczy. Niektóre z nich posiadają srebrne tony sierści obecne na ogonie oraz portkach. 

Chow chow czarny — genetyka. Co siedzi w genach czarnych chow chowów? 

Chow chow czarny — skąd zawdzięcza swoją piękną sierść? Przede wszystkim swoim genom — przynajmniej jeden dominujący allel w locus K, odpowiadające za kolor okrywy włosowej sprawia, że chow chow czarny jest rzeczywiście czarny.  Czarny chow chow nie posiada również obu recesywnych alleli w locus D odpowiadającym za rozjaśnienie okrywy. Co najmniej jeden allel z tego locus musi być dominujący, w przeciwnym wypadku chow chow będzie mieć kolor niebieski. Swoim genom zawdzięczają również czarny nos oraz ciemne, brązowe oczy, dzięki czemu są zgodne ze standardem rasy i mogą bezproblemowo brać udział w wystawach.

Chow chow czarny — szczeniak. Jak wygląda młody czarny chow chow?

Po narodzinach, szczenięta są praktycznie ciemne jak smoła. Jednak ich sierść pozbawiona jest połysku, wygląda na matową. Jest to spowodowane charakterystyczną budową włosia u szczeniąt chow chow, jednak w przyszłości, gdy młody osobnik wyrośnie ze szczenięcego puszku, można będzie zobaczyć znaczną różnicę w jakości sierści. Po wejściu w dorosły wiek, sierść może wydawać się na początku nieco szarawa, wraz z wiekiem oraz przy odpowiedniej pielęgnacji ich futro nabywa połysku. 

Zobacz też:  Chow chow kolory - jakiego koloru są chow chow?

Czarny chow chow — czy może uczestniczyć w wystawach? 

Po przejściu wszystkich formalności związanej z dowodem przynależności psa do rasy chow chow, hodowca ma kolejne wyzwanie — sprawdzić, czy jego pupil jest zgodny ze wzorcem rasowym. Poza wymiarami oraz innymi czynnikami, które są obowiązkowe dla tej rasy, chow chow musi mieć również czarny nos oraz ciemne oczy. Chow chow czarny posiada obie te cechy, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by właściciel psa mógł wystawiać swojego czworonoga w konkursach. 

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli jesteś ciekaw wiedzy o innych odmianach kolorystycznych chow chowów, polecamy zapoznanie się z naszymi pozostałymi artykułami na temat chow chowów:Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też