Chow chow tygrys – charakterystyka i zdjęcia

Chow chow tygrys jest psem, który na swojej sierści posiada czarne pasy. Nie jest to jednak spowodowane farbowaniem rudego osobnika, jak w niektórych przypadkach, a czystą genetyką! Dzięki genowi pręgowania, na futrze pojawiają się cienkie, gęsto ułożone pręgi, dzięki którym pies do złudzenia przypomina tygrysa. W jaki sposób powstaje pręgowany chow chow i jakie są jego cechy charakterystyczne? Czemu psy tej rasy u takim umaszczeniu tak rzadko się spotyka?
chow chow tygrys

Chow chow tygrys — wygląd

Chow chow tygrys cechuje się czekoladowo-rudą sierścią, gdzie ciemniejszy odcień układa się w gęsto położone obok siebie, cienkie pręgi. Pręgowany chow chow może posiadać różne rozmieszczenie pręg, często są tak gęste, że zlewają się w pojedyncze, grube linie biegnące pionowo do ziemi przez całą kłodę oraz szyję psa. Chow chowy tygrysy są niezwykle rzadkie ze względu na nieuwzględnienie ich we wzorcu rasowym, a co za tym idzie – nie są popularne wśród hodowców psów tej rasy. 

Chow chow tygrys — genetyka

Każde umaszczenie chow chowów jest zależne od genów przekazanych przez rodziców dla tego osobnika. Nie inaczej jest z chow chowem tygrysem, który zawdzięcza swój wygląd pręgowaniu. Charakterystyczne pręgi są wynikiem obecności recesywnych alleli w locus K odpowiedzialnym za rozchodzenie się po ciele czarnej barwy. Obecność dominującego allelu (kombinacje KK, Kkbr  lub Kk) sprawia, że pies jest cały czarny, aktywność dwóch najbardziej recesywnych alleli (genotyp kk) powoduje ujawnienie się koloru bazowego. Pręgowanie jest widoczne jedynie przy genotypach takich jak kbrk oraz kbrkbr dzięki którym pojawiają się pionowe pasy. Jaśniejsza baza zależy w całości od locus A (ang. agouti) i locus D (ang. dilution), przez co baza chow chow tygrysa może być ruda, kremowa, niebieska… A nawet czarna, co sprawia, że pręgi nie będą widoczne, pomimo aktywności genu pręgowania. 

Chow chow tygrys — czy rzeczywiście istnieje?

Chow chow pręgowany, tzw. tygrys jak najbardziej jest możliwy do uzyskania pod kątem genetycznym. Nie są to jednak częste przypadki, najczęściej geny pręgowania są tłumione przez inne, bardziej dominujące warianty danego locus. Chow chow tygrys nie jest również maścią dopuszczoną u chow chowów, dlatego u takiego psa próżno szukać rodowodu, czy rozglądać się za tygrysim pręgowaniem na konkursach. Chow chowy pręgowane nie są bowiem dopuszczone do udziału w wystawach, nie są również popularne wśród hodowców psów tej rasy, są uznawane za niepożądane w hodowli. Czasami pręgowane chow chowy są uzyskiwane poprzez krzyżowanie z innymi rasami, u których gen pręgowania może być widoczny i jest dopuszczalny. Jeśli jednak chcesz mieć chow chowa tygrysa, nic nie stoi na przeszkodzie, by zafarbować rudego podopiecznego bezpieczną farbą dla zwierząt.

Zobacz też:  Chow chow labrador- niezwykły mieszaniec chow chow

Chcesz więcej?

Jeśli zainteresował Cię temat chow chowów, zachęcamy do przeczytania innych artykułów dotyczących psów tej rasy: 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też