Znane nam pod wdzięczną nazwą psy czał czał charakteryzują się przede wszystkim nietypowym wyglądem. Wielu osobom przypominają małego niedźwiedzia lub lwa, wisienką na torcie jest chow chow niebieski z językiem w kolorze… niebieskim! Ale wygląd to nie wszystko. Chow chowy są dumne, dostojne, oddane – nawiązują silną relację z właścicielem, dlatego jeśli jesteś doświadczonym „psiarzem” i możesz poświęcić mu odpowiednio dużo czasu – koniecznie przemyśl decyzję o posiadaniu psa rasy chow chow! Podejmij decyzję świadomie, w końcu zarówno właściciel jak i pies mają być zadowoleni ze wspólnej relacji!
Obecnie, w Europie psy rasy chow chow są najczęściej spotykane w Holandii. W Polsce hodowle chow chowów nie są jeszcze szczególnie popularne, ale mimo to w naszym kraju znajdziemy wielbicieli tej rasy. Odpowiedzialni hodowcy dbają o dobre warunki ro rozrodu i rozwoju psów, utrzymują wymagane standardy, tak aby z czystym sumieniem móc zaproponować nabywcy zdrowego, rodowodowego szczeniaka chow chow.
Obecna cena chow chow to w zależności od hodowli od około 2000zł do 4000zł. Jeśli decydujemy się na przyjęcie zwierzęcia do rodziny, pamiętajmy, żeby nabyć go ze sprawdzonego źródła utrzymującego dobre warunki hodowlane.
Pies chow chow – co warto wiedzieć o domowym niedźwiadku?
Rasa ta wywodzi się prawdopodobnie z Mongolii i jest jedną z najstarszych, znanych psich ras! Niegdyś chow chow miał wiele zadań – bronił domostw, ciągną zaprzęgi, pomagał w polowaniach. Uwielbiane przez cesarzy starożytnych Chin. Dziś są to olbrzymi, oddani, cierpliwi, ale i stanowczy, puchaci członkowie rodziny.
Psy chow chow możemy spotkać w dwóch odmianach: długowłosy chow chow i krótkowłosy chow chow. Umaszczenie rude, cynamonowe, kremowe, płowe, białe… jeśli jesteśmy zainteresowani trafimy także chow chow panda, chow chow czarnego i chow chow białego! Wyróżniamy również psiaki takie jak chow chow miniaturka.
Chow chowy nadają się do życia zarówno w domu jak i mieszkaniu. Sam metraż nie odgrywa tak dużej roli, jeśli tylko mają zapewnione swoje bezpieczne, wygodne miejsce. W żadnym wypadku nie nadają się do życia poza domem (w ogrodzie). Chociaż są to świetne psy stróżujące, potrzebują bliskich kontaktów z człowiekiem. Ich brak może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju psychicznego psa, a w konsekwencji wystąpienia chorób takich jak depresja!
Czym charakteryzuje się rasa psa chow chow?
Chow chow – wymiary i waga
Czał czały to dość duże psy. Należy pamiętać o tym, że dzięki wielkości chow chow potrzebujemy dla nich odpowiedniej przestrzeni oraz powinniśmy posiadać fizyczne zdolności do zajmowania się domowym niedźwiadkiem.
Wysokości w kłębie wynoszą odpowiednio: samicy 46-51 cm, samca 48-56 cm. Waga chow chow wynosi około 20-27 kg dla samicy oraz 25-37 kg dla samca.
Chow chow – długość życia
Długość życia chow chow wynosi około 9 – 15 lat. Z pewnością spędzi wiele pięknych lat ze swoją rodziną.
Chow chow – pielęgnacja
Pierwsze co zauważamy patrząc na czał czała to jego bujna, puszysta, olśniewająca sierść. Żeby nasz zwierzak powalał swoim wyglądem, musimy o niego odpowiednio zadbać. Jak więc zafundować zwierzakowi odpowiednią pielęgnację? Należy pamiętać, że w przypadku tak gęstej sierści, pielęgnacja nie ma na celu jedynie upiększenia, ale przede wszystkim pozwala zachować dobrą kondycję zdrowotną skóry.
Przede wszystkim kąpiel – przynajmniej dwa razy w roku, lub częściej jeśli jest taka potrzeba, chow chow wymaga kąpieli w odpowiednich dla siebie kosmetykach. Używamy specjalnego szamponu oraz odżywki! Odżywka nie powinna zmiękczać włosów. Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest porządne wysuszenie sierści, ten krok również pozwala na zachowanie zdrowia skóry, zapobiega rozwojowi odparzeń i infekcji.
Codziennie powinniśmy czesać naszego psa dedykowaną do tak grubego futra szczotką, w okresie zrzucania sierści powinniśmy uzbroić się również w specjalny grzebień. Wyczesywanie grubego podszerstka sprawi przyjemność naszemu towarzyszowi, ale również zapobiegnie przegrzaniu. Czesanie psa rasy chow chow może zająć nawet 10 godzin, więc koniecznie musimy uzbroić się w cierpliwość…
Warto zauważyć, że pupil posiada swego rodzaju fałdy skórne, które codziennie powinniśmy przecierać zwilżoną ściereczką celem uniknięcia chorób skóry, odparzeń i rozwoju infekcji.
Uwagę należy poświęcić oczom, które wykazują tendencję do łzawienia. Powinny być przecierane wilgotną ściereczką. Poza tym, jak u wszystkich zwierzaków, musimy dbać o zęby i pazury.
Należy również zaznaczyć, że chow chow, ale również inne psy, powinny być wprowadzane w szelkach z odpowiednich, przepuszczających powietrze materiałów. Sprawdzą się na przykład szeki skórzane.
Żywienie psa rasy chow chow
Psy rasy chow chow mogą być niestety narażone na alergie pokarmowe, dlatego bardzo ważnym krokiem w odpowiedzialnej opiece nad psem jest poznanie listy produktów, których pupil nie może spożywać. Chow chow, tak jak inne psy, powinny być odpowiednio żywione. Zarówno karmiąc je suchą karmą jak i szykując dla nich posiłki powinniśmy przywiązywać wagę do odpowiedniej jakości pokarmu. Bazę psich posiłków stanowić powinno mięso. Ważne są również węglowodany na przykład pod postacią makaronów. Psy powinny spożywać również warzywa, oczywiście należy zapoznać się z listą tych, które nie działają korzystnie dla naszych pupili. Posiłki mogą być uzupełniane witaminowymi preparatami, które mogą zostać przepisane przez weterynarza.
Oczywiście pies musi również mieć stały dostęp do świeżej wody.
Chow chow – charakter i usposobienie
Psy rasy chow chow nie są odpowiednim wyborem dla każdego. Można w skrócie uznać, że są to zwierzęta specyficzne. Mają silny charakter, są uparte i niezależne. Chow chowy są psami bardzo inteligentnymi, jednak przez swój charakter, praca z nimi bywa uciążliwa. Zwierzęta te nadają się dla doświadczonych właścicieli. Potrzebują cierpliwego, opanowanego, konkretnego i stanowczego, konsekwentnego w działaniu przywódcy.
Należy pamiętać, że nie możemy pozwolić wyprowadzić się z równowagi. Podniesienie głosu podczas szkolenia może spowodować negatywną reakcję ze strony psa. Ponadto, chow chowy nadają się dla rodzin z dziećmi, trzeba jednak uważać, żeby dziecko nie zdenerwowało psa swoim zachowaniem (zaczepki, ciągnięcie), gdyż może spotkać się to z agresywną odpowiedzią czał czała… dodatkowo są to zwierzaki pamiętliwe, długo chowające urazę.
Psy tej rasy nawiązują bardzo silną więź ze swoim właścicielem. Są nieufne i zdystansowane do innych ludzi, mogą również źle reagować na obcych ludzi wchodzących na ich teren, dlatego właśnie konieczne jest odpowiednio przeprowadzone szkolenie.
Nie są to, jak często chcielibyśmy myśleć, duże, puchate przytulanki.
Z jakimi chorobami mierzą się psy rasy chow chow?
Niestety, jak to często bywa psy muszą stawiać czoła problemom zdrowotnym. Z jakimi dolegliwościami możemy się spotkać będąc opiekunami psów chow chow?
Do najczęstszych problemów należą:
- wady układu ruchu: zwyrodnienia, zwichnięcia i dysplazje stawów, przerost stawów skokowych, luźne stawy kolanowe, zerwanie więzadeł
- problemy aparatu ochronnego oka: obecność podwójnego rzędu rzęs, wywinięcie powieki oka do wewnątrz,
- dolegliwości związane z układem oddechowym i termoregulacją: kłopoty z oddychaniem i skłonność do udarów cieplnych
- uczulenia, alergie, problemy skórne, egzemy
Dlatego tak ważne są dokładne poznanie i obserwacja naszego zwierzaka. Jeśli będziemy odpowiednio uważni, z pewnością szybko dostrzeżemy pierwsze oznaki rozwijającej się dolegliwości.
Jakie plusy i minusy posiadają psy rasy chow chow?
Podsumujmy:
zalety rasy chow chow:
- lojalny, oddany i wierny towarzysz rodziny
- doskonały opiekun domu
- ceni sobie spokój i określony plan dnia, nie lubi zmian
- nie wymaga, chociaż lubi spacery, zabawy i nowe, ciekawe aktywności
- zazwyczaj dobrze dogaduje się z kotami i dziećmi
minusy rasy chow chow:
- jest to rasa bardzo terytorialna, może być nieprzyjazny dla nowych gości
- niechętny do spotkań towarzyskich
- dość kosztowna i czasochłonna pielęgnacja
- uparty, kieruje się swoimi zasadami
- zdecydowanie nie jest to rasa dla niedoświadczonych właścicieli
- rasa obciążona jest dużą liczbą możliwych chorób
Poznaj opinie właścicieli czał czałów!
Chow chowy nie nadają się dla niedoświadczonych właścicieli, jednak jeśli jesteśmy konsekwentni i spokojni, z pewnością znajdziemy wspólny język. Musimy liczyć się jednak z faktem, że opieka nad nimi jest czasochłonna, odwdzięczają się lojalnością i oddaniem.
Zobacz także:
- Czy chow chow szczeka?
- Karma dla chow chow- jaką wybrać?
- Chow chow a waga – Ile może ważyć chow chow?
- Chow chow – posiada sierść czy włosy?
- Akcesoria dla Chow chow – które wybrać?