Chow chow – wzorzec
Jeżeli decydujemy się na psa z hodowli i chcemy chodzić z nim na wystawy, ważne, abyśmy zapoznali się ze wzorcem rasy. Chow chow z hodowli powinien być zgodny ze wzorcem, a jeśli tak nie jest, hodowca powinien ustalić mniejszą cenę za jego kupno. Chow chow pochodzi z Chin, a jego patronatem jest Wielka Brytania. Znajduje się w grupie 5 klasyfikacji FCI – szpice i psy ras pierwotnych oraz w sekcji 5 – szpice azjatyckie i rasy pokrewne. Wysokość psa wynosi 48-58 cm a suczki 46-51 cm. Chow chow jest aktywny, zwarty, harmonijny o lwim wyglądzie oraz posiada dumną postawę. Z temperamentu niezależny i wierny, dość powściągliwy w zachowaniu.
Cechy anatomiczne:
- Głowa – płaska czaszka, niezaznaczony stop,
- Oczy – owalne, ciemne i średniej wielkości,
- Uszy – są grube, małe, zaokrąglone na końcach i szeroko rozstawione. Powinny być skierowane do przodu,
- Szyja – mocna, średniej długości, osadzona na łopatkach,
- Tułów – krótki grzbiet, głęboka klatka piersiowa,
- Kończyny – idealnie proste, tylnie umięśnione, staw skokowy kątowany,
- Sierść – psy mogą posiadać krótki lub długi włos o pluszowym wyglądzie, grubej strukturze, bardzo miękki i wełnisty. Umaszczenie jakie występuje u chow chow to: czarny, rudy, niebieski, kremowy lub biały. Może być cieniowana, ale nie powinny występować plamy koloru.
Chow chow – jaki powinien mieć charakter?
Chow chow to pies, który wybiera sobie jednego właściciela ale i tak pozostaje bardzo niezależnym zwierzęciem. Jest powściągliwy, podejrzany i ostrożny w stosunku do obcych. To typowy samotnik, który ceni sobie spokój i życie według schematu. Lubi się bawić i nawiązywać kontakt, ale robi to przede wszystkim z właścicielem, któremu ufa.
Chow chow – jak wybrać odpowiednią hodowlę?
Legalna hodowla chow chow jest możliwa wtedy, kiedy jest ona zarejestrowana w stowarzyszeniu. Najważniejszą organizacją jest Związek Kynologiczny w Polsce. Jeśli hodowla jest w nim zapisana, masz pewność, że jest ona na pewno legalna i spełnia określone dla związku wytyczne. Aby to sprawdzić, można udać się do związku osobiście, zadzwonić lub wysłać zapytanie przez internet.
Hodowla chow chow która jest zarejestrowana w tym związku:
- kieruje szczenięta oraz dorosłe psy na regularne badania weterynaryjne,
- posiada niezbędne dokumenty potwierdzające rasę psa oraz jego wartość,
- spełnia wszystkie wymogi prawne prowadzenia hodowli chow chow.
Chow chow – cena psa
Cena chow chow z hodowli jest uzależniona od renomy hodowli, jakości przodków, zdobytych tytułów przez rodziców szczenięcia ale także przeznaczenia – czy będzie to idealny pies, zgodny ze wzorcem kupowany do hodowli, czy pies do domu, który nie musi mieć cech championa. Cena szczeniaka chow chow wynosi ok. 2 do 4 tysięcy.Jeżeli znajdziemy psa, który posiada wady estetyczne (jest niezgodny z wzorcem) przy dobrych negocjacjach możemy go kupić za ok. 1500 zł.
Chow chow – czy pies musi być zgodny ze wzorcem?
Pies zakupiony w celu niehodowlanym, jest potocznie nazywany przez hodowców chow chow „na kolanka”. Taki chow chow będzie pełnowartościowym przedstawicielem rasy, który nie jest przeznaczony do dalszego rozmnażania – jest on jednak zgodny ze wzorcem. Psy, które nie posiadają cech wzorcowego nazywane są „peta”. Są to pieski z wadą – np. mają klapnięte uszy, mimo że według wzorca powinny być one stojące. Takie psy są zdecydowanie tańsze, ale tak samo kochane i wartościowe jak te idealne względem estetyki rasy. Czasem nawet zdarza się, że psy peta mają bardziej uroczy wygląd, niż te dopuszczone do wystawiania i rozmnażania – jednak według zasad kynologii, taki pies nie może być w drzewie genealogicznym rasy. Cenę chow chow w hodowli możemy w takiej sytuacji negocjować między 1200 a 1600 zł.
Zobacz także:
- Chow chow lew – wygląd, pielęgnacja i historia
- Chow Chow krótkowłosy- charakterystyka, hodowla i usposobienie
- Chow chow czarny — charakterystyka i zdjęcia
- Chow chow – posiada sierść czy włosy?
- Chow chow biały — charakterystyka i zdjęcia